Pokládka vinylové podlahy
Pokládka vinylové podlahy může být realizována dvěma způsoby. Klasické lepené vinylové dílce se pokládají lepením k podkladu. Plovoucí vinylové podlahy se zámkem se pokládají na volno.
Pokládka vinylových podlah Praha a okolí
Zajistíme pro vás odbornou a precizní pokládku Vaší nové vinylové podlahy. Primárně se zaměřujeme na Prahu a okolí, po domluvě ale není problém zrealizovat pokládku kdekoli v ČR. Pokládka na volno (zámkové/plovoucí vinylové podlahy - dílce click/role) u nás stojí 195 Kč / m2*. Pokládka lepením (lepené vinylové podlahy - dílce/role) vč. lepidla také 195 Kč / m2*. Zajišťujeme také lištování, výrobu soklů, lepení schodů, podříznutí dveří, instalaci prahu, průvlak a další činnosti, které s pokládkou vinylové podlahy souvisejí. Rádi vás také přivítáme v naší rozsáhlé vzorkovně v Praze (pouze po předchozí telefonické dohodě!)
*„Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit (záleží především na velikosti zakázky, lokalitě realizace, stavu podkladu). V případě, že budete mít podlahu od nás, bude cena za poklákdu výhodnější. Pro přesnou cenovou kalkulaci nás prosím kontaktujte."
V případě zájmu o pokládku podlahy prosím volejte na +420 603 279 682 nebo piště prostřednictvím kontaktního formuláře.
>> POPTAT POKLÁDKU <<
>> NABÍDKA PODLAH <<
Návod na pokládku vinylových podlah svépomocí – krok za krokem
Vinylové podlahy jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou. Jejich odolnost, krása a rozmanitost dekorů, stabilita, dlouhá životnost, různé způsoby pokládky i jednoduchá údržba z nich dělají všestranné podlahy vhodné jak do soukromých, tak do komerčních interiérů.
Pokud jste se i vy rozhodli, že vinylová podlaha je tím pravým pro váš interiér, máme pro vás návod, jak realizovat pokládku vinylových podlah. Zaměříme se na všechny typy pokládky a půjdeme pěkně krok za krokem.
Příprava podkladu před pokládkou vinylových podlah
Nejprve je ale nutné připravit si podklad, a to pro všechny typy pokládky. Velmi důležité je zkontrolovat zbytkovou vlhkost. V místnosti by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí 40–60 % a teplota by při pokládce vinylových podlah měla být 15–25 °C. Je vhodné, když dovezenou podlahu necháte v místnosti nejméně 24 hodin, lépe 48 hodin, aklimatizovat.
Z podkladu je třeba odstranit původní krytiny (v případě rekonstrukcí), zbytky lepidel, nečistoty, mastnotu a další nesoudržné vrstvy. Podklad musí být rovný, čistý, pevný a stabilní. Pro lepené vinylové podlahy nejsou vhodné anhydritové, cementové nebo betonové podklady. Doporučujeme na ně aplikovat samonivelační stěrku.
Před pokládkou všech typů podlah si připravte:
- metr
- tužku
- vodováhu
- úhelník
- odlamovací nůž a pilku
- lepidlo nebo šrouby na soklové a přechodové lišty
- u plovoucích vinylových podlah klínky pro vytvoření dilatační spáry
- u lepených vinylových podlah ruční válečky a přítlačné fixační válce
Lepené vinylové podlahy v dílcích – celoplošně lepené k podkladu
U pokládky celoplošně lepených vinylových dílců vyžaduje pokládka trochu více zkušeností a není od věci nechat položení podlahy na profesionálech. Lepené dílce nelze pokládat na elektrické topné rohože, ale hodí se pro nízkoteplotní teplovodní topení.
Příprava podkladu:
Základem pokládky je příprava pokladu. Ten musí být rovný, čistý, suchý a bez nečistot. Ideální je využít penetrační nátěr a samonivelační hmotu, která podklad vyrovná. Po jejím zaschnutí můžete přistoupit k pokládce. Vždy dbejte na správné použití lepidla – držte se návodu od výrobce.
Pokládka celoplošně lepených vinylových dílců
- Určete si, jakým směrem bude podlaha orientována a zakreslete si na podlaze rovnou přímku, podle které budete začínat s přilepením první řady vinylových dílců.
- Zakreslete si i druhou rovnoběžnou přímku o několik plánovaných řad dál. Plocha mezi oběma přímkami by měla představovat plochu, na kterou zvládnete nanést lepidlo a během jeho „otevřené“ doby dílce přilepit.
- Aplikujte podlahářské lepidlo na vyznačený prostor mezi přímkami a pomocí podlahářské stěrky ho rozetřete.
- Jakmile bude lepidlo odvětrané, můžete začít pokládat vinylové dílce podle první vyznačené přímky. Lamely pokládejte podle šipky vyznačené na zadní straně lamely.
- Mezi stěnami, trubkami a dalšími konstrukčními prvky a pokládanými díly by měla vždy zůstat dilatační spára alespoň 5 mm.
- Po přiložení lamely na lepidlo použijte ruční váleček na pevné přitisknutí dílce k podkladu.
- Pro zkracování dílců na konci řad, u výklenků nebo tam, kde je nutné vyříznout otvor pro trubky, používejte podlahářský nůž.
- Po nalepení každé řady vinylových dílců použijte na zaválcování válec s hmotností alespoň 50 kg.
- Vyznačte si další přímku, která vám určí plochu pro nanesení lepidla a pokračujte dál v lepení.
- Po nalepení celé vinylové podlahy vše ještě jednou převálcujte v různých směrech.
- Namontujte soklové a přechodové lišty.
Pokládka klasických vinylových dílců obvykle bývá svěřována profesionálům. Pokud jde o pokládku svépomocí, je nutné kriticky odhadnout své schopnosti a pokud možno si vše nejdříve vyzkoušet na nějakém méně frekventovaném místě (dílna, komora apod.). O pokládku Vaší nové podlahy se rádi postaráme. Profesionální odborná pokládka vč. lepidla u nás stojí 185 Kč / m2. Zajišťujeme také lištování, výrobu soklů, lepení schodů, podříznutí dveří, instalaci prahu, průvlak a další činnosti, které s pokládkou vinylové podlahy souvisejí.
Lepené vinylové podlahy v dílcích – samolepící dílce
Lepené vinylové dílce opatřené na spodní straně lepící vrstvou jsou variantou lepených vinylových podlah, které se přilepují k podkladu, ale s jejich pokládkou není tolik práce jako s klasickými lepenými vinylovými dílci.
Příprava podkladu:
Vinylové podlahy se samolepící vrstvou můžete pokládat na různé podklady. Pro každý si musíte udělat jinou přípravu:
- U nových podkladů je nutné použít vhodný tmel nebo nivelační hmotu na vytvoření rovného povrchu. Podklad obruste – síla vrstvy by měla být minimálně 2 mm.
- Při pokládce na původní PVC podlahu můžete pokládat vinylové dílce jen v případě, že původní PVC krytina je pevně spojena s podkladem. PVC důkladně odmastěte a hloubkově vyčistěte.
- Pokud chcete pokládat samolepící vinylové dílce na dřevěnou podlahu, můžete to udělat jen pokud je podlaha rovná, beze spár a dostatečně pevná. Dřevěnou podlahu odmastěte nebo na ni položte volným plovoucím způsobem dřevotřískové desky (ale ne OSB desky) a spáry vyplňte vhodným tmelem.
- Na keramickou dlažbu můžete vinyl nalepit v případě, že podlahu vyrovnáte tmelem.
- Pokládku samolepících vinylových dílců neprovádějte na původní podklad ve formě linolea, koberce, laminátu nebo kaučuku. Tyto podklady je nutné odstranit. Potřeba je také odstranit staré vrstvy lepidla a podklad vyrovnat samonivelační hmotou a obrousit.
Pokládka samolepící vinylové podlahy v dílcích:
- Vyznačte si značkovací šňůrou pomocnou čáru (pravoúhle od středu místnosti směrem k protilehlé stěně). Pokládku začínejte od středu místnosti podle naznačené čáry.
- Sundejte z první lamely část folie a podle šipky značící směr pokládky nalepte dílec podle vyznačené čáry. Poté stáhněte zbytek folie a dílec přitiskněte k podkladu.
- Nedokončujte celou první řadu, ale hned pokračujte s navázáním druhé řady – lépe tak budete dodržovat rovinnost.
- Lamely v druhé řadě by měly mít přesazení s řadou první.
- Poslední lamelu v řadě je potřeba seříznout tak, aby zapadla do zbývajícího místa. Nezapomeňte, že kolem stěn by měla být dilatační mezera cca 2–5 mm.
- V místech, kde je nutné lamely vytvarovat, nařízněte lamelu pouze z horní strany a v místě řezu ji zlomte. Zkontrolujte, zda vyříznutá část bude pasovat a teprve poté odstraňte z rubu folii a díl přilepte.
- U radiátorů můžete vytvořit otvor na trubky v lamele pomocí vrtáku nebo je naříznout do tvaru čtverce pomocí nože. Mezi otvory si nařízněte tzv. můstky a lamelu nasaďte na trubky.
- Po dokončení pokládky seřízněte hrany soklových lišt (do úhlu 45°) a jednotlivé lišty přišroubujte nebo nalepte na stěnu.
Lepené vinylové podlahy v rolích
Stejně jako lepené dílce, tak i lepený vinyl v rolích je na pokládku o něco obtížnější. I zde je nutné dodržovat především pokyny k použití speciálního podlahářského lepidla.
Příprava podkladu:
Podklad by měl být rovný, suchý, pevný, bez trhlin, spár a nečistot. Před pokládkou je vhodné nechat vinylové role v místnosti aklimatizovat, a to nejlépe v rozvinutém stavu.
Pokládka lepené vinylové podlahy v rolích
- V případě, že šířka místnosti je větší než šířka role, bude nutné položit dva (nebo více) pásy podlahy vedle sebe – vznikne tak šev. Promyslete si, kde by bylo vhodné šev vytvořit, aby co nejméně překážel.
- Rozviňte jeden pás podlahy a roztáhněte ho směrem ke stěně a přesah nastavte tak, aby u každé stěny byl prostor pro seříznutí přesahů.
- V rozích nařízněte vinylovou krytinu našikmo, abyste měli při ohýbání vinylu rezervu při usazování a seřezávání.
- U větších přesahů seřízněte krytinu na 5 cm, aby se vám s vinylovou podlahou lépe manipulovalo.
- U druhého pásu postupujte stejně.
- Po přizpůsobení pásů si podlahu zatižte, aby nedošlo k jejímu posunutí.
- Zařízněte vinyl podél stěn tak, aby vznikla dilatační spára 2-5 mm mezi krytinou a zdí.
- V místech kde procházejí podlahou trubky podlahovou krytinu nařízněte směrem ke stěně.
- Připravte si podlahové lepidlo podle pokynů výrobce.
- Odhrňte položenou krytinu směrem ke středu místnosti přibližně do poloviny a natřete podlahovým lepidlem podklad.
- Nechte lepidlo vyvětrat a pomalu na něj položte odhrnutou krytinu. Směrem od středu podlahu vyhlazujte ke stěnám místnosti, aby nikde nezůstaly záhyby ani zvlnění. Přesahy mezi pásy neuhlazujte.
- V případě přesahu u dvou (nebo více) pásů si pomocí dlouhého pravítka nebo jiné rovné pomůcky seřízněte přesahy tak daleko, kam až sahá podlepení. Obě poloviny podlahy přisuňte k sobě a uhlaďte.
- Stejným způsobem přilepte i podlahu ve druhé polovině místnosti.
- Šev mezi dvěma pásy podlahy spojte speciálním prostředkem na svařování švů za studena.
- Na závěr celou podlahu převálcujte fixačním válcem směrem od středu místnosti.
- Umístěte přechodové a soklové lišty.
Volně položitelné vinylové podlahy v rolích
Pokládka volně položitelných vinylových podlah v rolích je poměrně snadná, protože se nemusí přilepovat k podkladu. Hodí se ale jen pro menší místnosti.
Příprava podkladu:
Stejně jako u lepených vinylových rolí by i v případě volně položitelných vinylových rolí měl být podklad rovný, pevný, suchý, bez trhlin, nečistot a spár.
Pokládka volně položitelných vinylových podlah v rolích
- Připravte si potřebný počet pruhů vinylové podlahy.
- Pokud je potřeba více než jeden pruh, položte pruhy vedle sebe tak, aby jejich okraje sahaly mírně přes sebe.
- Upravte si návaznost vzoru podle potřeb.
- Aby se vám podlaha neposouvala, můžete ji ze spodní strany upevnit lepící páskou.
- Je dobré, když snížíte pnutí vinylových pásů tím, že provedete naříznutí krytiny v rozích místnosti nebo u stěn.
- V místě, kde dochází k přesahu dvou pásů vinylu, proveďte řez skrz oba pásy. Řez musí být rovný a pravidelný, aby se následně mohly doléhající švy dobře spojit.
- Odstraňte odříznuté části a v místě spoje podlepte podlahu ze spodní strany lepící páskou a přitiskněte ji – nejprve jeden pás, poté druhý pás.
- Spojení švů udělejte pomocí prostředku určeného ke spojování švů za studena.
- Podél stěn, v místě výklenků a kolem dveří upevněte vinylovou krytinu k podkladu pomocí oboustranné lepící pásky.
- Seřízněte přesahy.
- Opatřete podlahu soklovými a přechodovými lištami.
Plovoucí vinylové podlahy
Plovoucí vinylové podlahy s click systémem neboli zámkové vinylové podlahy představují typ podlah, jehož pokládku zvládnete bez větších potíží. Plovoucí vinylové podlahy se skládají z lamel opatřených zámkovým systémem, kdy se do sebe jednotlivé díly zacvakávají. Podlahu je snadné nejen položit, ale v případě potřeby i rozebrat.
Příprava podkladu:
Plovoucí vinylovou podlahu nedoporučujeme pokládat na podklady jako jsou parkety, koberce nebo původní laminátové podlahy. Ideálním podkladem je upravený betonový podklad.
Před pokládkou změřte vlhkost podkladu. Pokud je vlhkost vysoká, počkejte na vyschnutí. V případě pokládky parotěsné folie na nedostatečně vyschlý podklad by mohlo dojít k hromadění páry a tvorbě plísní.
Pokud máte podlahové topení, postupujte následovně. U vypnutého topení proveďte pokládku podlahy a poté postupně zapínejte topení, aby si podlaha zvykala na teplotu – ideální je zvyšovat teplotu o 1 °C každý den. Pokud je už topení zapnuté, nechte podlahové díly alespoň 48 hodin v místnosti aklimatizovat.
Pokládka plovoucí vinylové podlahy:
- Důkladně vyčistěte povrch podkladu od všech nečistot. V případě větších nerovností využijte silnější kročejovou izolaci.
- Změřte si místnost a určete si směr pokládky.
- Položte parotěsnou folii (v případě celovinylových podlah není nutné izolaci pokládat). Jednotlivé kusy parotěsné folie by měly přes sebe tvořit přesah alespoň 20 cm. Díly k sobě můžete přilepit lepící páskou.
- Tam, kde se folie dotýká zdi, nechte přesah 2–5 cm do výšky.
- Podobným způsobem položte i kročejovou izolaci. Izolace se nemusí překrývat, stačí, když se její díly dotýkají. U podlah, které už mají izolaci jako součást podlahy tento krok vynechte.
- Vždy si položte tolik pásů izolace, abyste na ní položili 5-10 řad vinylových dílců. Takto postupně pokládejte izolaci v průběhu celé pokládky.
- Můžete začít s pokládkou první řady lamel plovoucí podlahy v levém rohu místnosti.
- Nezapomeňte, že mezi zdí a podlahou musí zůstat mezera cca 10 mm. K jejímu vytvoření využijte dřevěné klínky, které mezeru zafixují.
- Pero lamely by při pokládce mělo směřovat ven od stěny.
- Začněte pokládku s celou lamelou. U konce řady myslete na to, že přesahy lamel v následující řadě by měly být minimálně 20–30 cm a podle toho zařízněte poslední dlouhou lamelu. K řezání lamel používejte nůž, v případě vytvarování lamely, například u výklenku, kde budete odřezávat menší kusy, použijte spíše kleště pro lepší odlomení naříznuté lamely.
- Lamelu, která zakončuje řadu zařízněte a její zbývající část použijte na začátku další řady.
- V další řadě si nejprve pospojujte celou řadu dílců a teprve poté celou řadu přitiskněte a zaklapněte k řadě předcházející.
- U výklenků volte seříznutí lamely ze stávající řady podle tvaru výklenku.
- Na místech, kde je to potřeba (průchod trubek), vyřízněte otvory do lamel.
- Lamelu celou rozřízněte v místě otvorů a položte kolem trubek.
- Při pokládce poslední řady seřízněte vinylové dílce podle tvaru stěny.
- Po pokládce posledního vinylového dílu odstraňte kolíky, které udržovaly dilatační spáru.
- Proveďte naměření zakončovacích lišt – jejich konce je potřeba seříznout do 45° úhlu, aby k sobě dobře pasovaly.
- Na lišty naneste lepidlo a přilepte je na stěnu.
- Na mezery v místech dveřních zárubní a kolem trubek aplikujte silikon nebo akrylový tmel, který zahladíte gumovou stěrkou.
Oproti klasicky lepeným vinylovým dílcům však jsou výhody zámkových podlah „vyváženy“ vyšší cenou. Nevýhodou plovoucích vinylových dílců je také fakt, že většina druhů není vhodná do vlhkých prostor (volte dílce s voděodolným zámkovým spojem). Pokládka zámkových krytin je relativně jednoduchá a zvládne ji i šikovný kutil. Pokud šikovný kutil nejste, nebo se Vám pokládka svépomocí realizovat nechce, či prostě jen raději svěříte pokládku profesionálům, rádi se o pokládku Vaší nové vinylové podlahy postaráme. Cena za pokládku zámkových vinylových dílců je 175 Kč / m2. Zajišťujeme také lištování, výrobu soklů, lepení schodů, podříznutí dveří, instalaci prahu, průvlak a další činnosti, které s pokládkou vinylové podlahy souvisejí.
Rady od odborníka
Pokud si chcete vinylovou podlahu položit sami a jste trochu manuálně zruční, jistě to zvládnete. Pokud si ale na pokládku netroufnete nebo chcete mít jistotu perfektního výsledku, obraťte se na zkušené podlaháře, kteří vám podlahu položí. Vyhnete se tak komplikacím jako je pokládka na nevhodně připravený podklad, nedodržení návodu daného výrobce, zničení zámkových spojů, špatný estetický vzhled podlahy, absence dilatačních spár, odlepování lamel u celoplošně lepených dílců, vznik spár mezi nalepenými dílci atd.
Kontaktujte nás a my se postaráme o profesionální pokládku vinylové podlahy. Naši podlaháři mají dlouholeté zkušenosti, pracují kvalitně a výsledkem je vždy krásná nová podlaha.
Nabízíme:
- pokládku vinylových podlah,
- lištování,
- výrobu soklů,
- lepení schodů,
- podřezávání dveří,
- instalaci prahů,
- průvlaky,
- další práce související s pokládkou vinylových podlah.
Navštívit nás můžete po telefonické domluvě v pražské vzorkovně, kde vám nejen ukážeme nabídku vinylových podlah, ale probereme společně možnosti pokládky.